"Княжий град" - мотозліт із "соціальним навантаженням"
Вулиці Новгород-Сіверського минулими вихідними наповнював рев мотоциклів. Щороку в липні на березі Десни три дні триває міжнародний мотозліт «Княжий град».
Щоразу він збирає все більше учасників. Переважно це жителі Чернігівської та сусідньої Сумської області. Приїжджають на зльоти також з білоруських і російських міст. Техніка – від легких китайських мотоциклів до сучасного «двоколісного лімузина» Honda GoldWing. Хоча все ж таки значна і, ймовірно, більша частина техніки на зльоті – ще радянських часів МТ й «Урали», «ІЖи» і «Яви».
– Вперше зібралися навесні у 2007 році. Скоріше завдяки інтернету. Зокрема на деяких сайтах мотоциклісти обмінюються своїми телефонами – раптом кому знадобиться допомога. Так мені зателефонували: «Хотіли б до вас приїхати», – розповідає організатор свята
Євген Бурико. –
Але виявилося, що погода не збирається балувати теплом – з’їжджалися у дощ зі снігом. В наметах тоді ночувати не стали, розмістилися по хатах. Першого разу були мотоциклісти з Ніжина, Кобищі, Славутича, Житомира... Загалом – 26 мотоциклів. Наступного року цим зайнялися більш серйозно, я з друзями самі цілеспрямовано запрошували учасників. Другого разу було близько 70 мотоциклів, потім – більше сотні. Минулого, 2010 року – більше 170, а цього разу – більше двохсот.
Анонс зльоту 2011 року приємно вражав насиченістю програми: екскурсія до Спасо-Преображенського монастиря, відвідування дитячого будинку, проїзд колони містом, розваги на воді, виступи груп «Моноліт», «Стазіс», людини-оркестра Олега Універсала, фаєр-шоу «Містерія», тематичні конкурси і змагання, дискотека і салют на завершення. При цьому все це – всього лиш за 50 гривень реєстраційного збору з учасника чоловічої статі.
– Усі витрати ми покриваємо власними коштами, адже не хочеться залежати від когось і відпрацьовувати спонсорські вкладення. Ми не намагаємося на цьому заробити і не робимо феєричного шоу. Наша задача – зустріти людей і влаштувати умови для відпочинку. Ось, так і зазначено: «Как к себе домой», – вказує Євген на логотип зльоту на своїй футболці. –
Починаємо ми з п’ятниці – у цей день з’їжджаються, розміщаються, знайомляться учасники зльоту. Основні події відбуваються в суботу. Окрім розваг, відвідуємо з подарунками дитячий будинок у селі Красний Хутір. Хто сам не їде – передає подарунки. Почали відвідувати інтернат з минулого року, адже хочеться не лише погуляти, а й зробити щось корисне.
Під час конкурсів були встановлені не лише мотоцикли з найгучнішим сигналом та вихлопом, а й найстаріший мотоцикл та учасник з найвіддаленішого міста. Найстаршим (мабуть так говорити правильніше) мотоциклом виявився М-72 1945 року випуску з Чернігова. «Найдальшим» гостем виявився Олександр з Кіровограду, а це 750 кілометрів.
– Дуже сподобалася зустріч, конкурси, та й усе інше. Особливо – в дитбудинку. Під час футбольного матчу його вихованці команді байкерів не залишили шансів. Діти підготували концерт – співали, танцювали, читали власні вірші, – розповідає 36-річний чернігівець
Єгор Авдєєв. –
А коли ми почали катати дітей, їх захопленню не було меж. Бачили б ви їх очі – вони просто світилися. Якби дозволили, то я б катав їх весь день.
Довідка
У Чернігівській області традиційно відбуваються такі мотозльоти: «Княжий град» – у липні в місті Новгород-Сіверський, у серпні в селі Кобижча Бобровицького району і «Норд мотофест» – на початку вересня в місті Ніжині.
Сергій Стук, тижневик "Чернігівщина" №30 (305) від 21 липня 2011 р.