Туристичний килимок захищає людину від холоду і вогкості, що йде знизу від землі, а також згладжує нерівності ґрунту, забезпечує комфортний сон, оберігає від застуди або ревматизму та інших «похідних» захворювань.
Вид
Каримат або
не надувний килимок («пінка») – класичний килимок малої ваги, надійний і простий у використанні: його потрібно лише розкласти на землі. Такий килимок можна застосовувати як шину при травмах або захист від вітру при готуванні їжі.У порівнянні з іншими видами килимків каримат програє в комфорті, компактності та теплоізоляції. Зазвичай під кариматом розуміється «іжевський» туристичний килимок.
Надувний килимок (матрац) – дуже м'який, легкий і компактний килимок, який можна використовувати як плавучий засіб. Володіє низькою термоізоляцією.На відміну від каримата надувний килимок складний в експлуатації: його необхідно надувати насосом, а складання / розкладання вимагає великих зусиль. Варто відзначити і його чутливість до механічних пошкоджень: в разі проколу каменем або гострою гілкою виріб вийде з ладу. Надувний килимок коштує досить дорого і має найкоротший термін служби.
Самонадувний килимок – поєднує в собі переваги двох попередніх видів: надійність каримат і м'якість надувного килимка.Самонадувний килимок відрізняється гарною теплоізоляцією і надійністю: навіть у разі проколу килимок частково збереже свої якості, завдяки піні, що знаходиться всередині. За компактністю килимок займає середнє положення між кариматом і надувним матрацом. Однак такий виріб досить важкий, вимагає додаткового надування і коштує дорожче інших килимків.
Сидушка – відрізняється від килимка меншим розміром і вагою, оскільки використовується тільки для сидіння. Відповідно, буде актуальною в тих умовах, коли немає потреби в організації ночівлі. Сидушки виконуються як каримати або самонадувні моделі з усіма їх перевагами та недоліками.
Самонадувна подушка – має ту ж ширину і довжину, що і сидушка, але відрізняється більшою товщиною для комфортного розміщення голови.
Призначення
Кемпінговий килимок – розрахований на тривале перебування туриста на стоянці. Такий килимок повинен відмінно згладжувати нерівності рельєфу і мати хорошу теплоізоляцію. Зворотний бік комфорту – велика вага виробу, яка не дозволить його використовувати для далеких походів. Непоганим варіантом для кемпінгу буде надувний килимок.
Трекінговий килимок – призначений для тривалих походів. Цей килимок повинен бути легким, надійним і міцним. C точки зору комфорту кращим вибором стане самонадувний килимок, хоча він і досить важкий. Якщо пріоритетом є невелика вага, то можна скористатися менш комфортним кариматом.
Експедиційний килимок – розрахований на тривалі походи в суворих умовах (високогір'я, морози). Як і попередній варіант повинен мати невелику вагу, а крім цього, бути дуже міцним і теплим. Всі ці переваги роблять експедиційний килимок дорогим спорядженням. Такі килимки найчастіше бувають самонадувні.Найважливішим критерієм підбору експедиційної моделі є показник
R-value (термічний опір).МатеріалКаримати виготовляються з пінополіетилену (PE, ПЕ) і етиленвінілацетату (EVA, ЕВА).
Пінополіетилен буває наступних видів:
- пінополіетилен – найдешевший і недовговічний матеріал. Такий килимок дуже легко рветься і мнеться, має слабку теплоізоляцію і погано згладжує нерівності рельєфу. Пінополіетіленовиий каримат не піддається ремонту та найчастіше буває одноразовим;
- пенофол (фольгований пінополіетилен) – відрізняється від попереднього матеріалу кращою теплоізоляцією. Рекомендується застосовувати такий килимок як додатковий в комбінації з іншими моделями;
- ізонол (зшитий пінополіетилен) – дешевий і стійкий до зношування матеріал. Ізонолові каримати («іжевські») – легкі, практичні, досить м'які та теплі. Недолік – великі габарити в згорнутому вигляді.
Важливо: пінополіетиленові каримати можна розрізати на частини, що стане в пригоді як для підгонки розміру виробу до конкретної людини, так і для створення сидушки.
Етиленвінілацетат – теплий і м'який матеріал, який зберігає гнучкість навіть при низьких температурах. Недоліки: великі габарити в згорнутому стані та схильність до деформації при впливі високих температур. Добре підійде як для літніх, так і для зимових походів.Поверхня килимків буває
гладкою або
рифленою (осередковий) з однієї або з двох сторін.Рифлений килимок краще гладкого, оскільки він легше і має протиковзні властивості. Такий виріб меншою мірою накопичує вологу: конденсат утворюється тільки на дні осередків, а не по всій поверхні килимка, що оберігає спальник від сильного намокання. Мінусом рифленого килимка є порівняно низька зносостійкість.
Надувний килимок виробляється з таких матеріалів:
- полівінілхлорид (PVC, ПВХ) – легкий і дешевий матеріал, але дуже чутливий до механічних пошкоджень;
- прогумована тканина – міцніша, але важче і коштує дорожче.
Також можна зустріти
надувні килимки з наповнювачами:
- пуховий наповнювач – оптимальний баланс теплоізоляційних якостей, м'якості та ваги. Однак пух схильний до дії вологи, що призводить до його скочування і тому краще його накачувати не за допомогою легенів, а спеціальним насосом;
- наповнювач з мікроволокна – сохне швидше і навіть в намоклому стані він частково зберігає свої теплоізоляційні якості. Слід зазначити, що наповнювач з мікроволокна менш довговічний, ніж наповнювач з пуху.
Самонадувний килимок складається з поліестерової оболонки та пінополіуретанового наповнювача.
Поліестер – має високу міцність і стійкий до перепадів температур, впливу вологи та УФ-променів.
Пінополіуретан (PU, ПУ) – пористий матеріал, який при розгортанні килимка вбирає в себе повітря (автоматично надувається). Слід зазначити, що цей продукт надувається в повному обсязі (максимум на 2/3 об'єму). Пінополіуретан забезпечує хорошу теплоізоляцію і має тривалий термін служби.У зв'язку зі складною структурою самонадувного килимки в ньому можлива поява «грижі», тобто відшарування оболонки від наповнювача. Щоб уникнути утворення «грижі» не слід:
- допускати поперечного складання килимка;
- занадто сильно надувати килимок;
- мити килимок хімічними засобами (рекомендується застосовувати теплий слабкий мильний розчин).